تاکید معاون اول قوه قضاییه بر لزوم ساماندهی اعتبار اسناد رسمی و غیررسمی

مشهد – ایرنا – معاون اول قوه قضاییه گفت: وظیفه همه دستگاههای این قوه، مجلس شورای اسلامی و دولت است که در زمینه رفع مشکلات قانونی، شبهات و مسائل شرعی و فرهنگ سازی ساماندهی اعتبار اسناد رسمی و غیررسمی تلاش کنند.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای روز چهارشنبه در نشست سراسری مدیران ستادی و استانی سازمان ثبت اسناد و املاک در مشهد از سازمان ثبت اسناد و املاک خواست در مورد ساماندهی اسناد رسمی و غیررسمی در کشور و تبیین آنها برای مردم پیشقدم شود.
وی گفت: کارکنان سازمان اسناد و املاک با توجه به اشراف بیشتر نسبت به مسائل مربوط به ساماندهی اعتبار اسناد رسمی و غیررسمی باید در این زمینه و همچنین تبیین آثار مثبت ساماندهی و تبعات منفی عدم انجام این فرآیند پیشقدم شوند.
معاون اول قوه قضاییه افزود: کارکنان سازمان ثبت اسناد و املاک می توانند بگونه ای عمل کنند که حکومت چنان امتیازات بالایی به سند رسمی بدهد و چنان محدودیتها و جرائمی را برای سند غیررسمی تعیین کند که گرایش مردم نسبت به استفاده از اسناد رسمی بیشتر شود.
وی ادامه داد: قوانین متعددی در مورد اسناد رسمی و غیررسمی در کشور وجود دارد اما به آن عمل نمی شود لذا باید از این نابسامانی در صدور وکالت نامه های متعدد که مشکلاتی را برای مردم و قوه قضاییه ایجاد می کند جلوگیری کرد که سازمان ثبت اسناد باید در این زمینه پیشقدم شود.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای گفت: آحاد مردم به نحوی با سازمان ثبت اسناد و املاک سر و کار دارند لذا گستره تاثیر عملکرد مطلوب یا نامطلوب کارمندان این سازمان در حوزه ثبت و جلوگیری از مفاسد کل جامعه را دربرمی گیرد.
وی افزود: اگر در سازمان ثبت اسناد و املاک کار سریع، صحیح و به خوبی ارائه شود به نحو زیادی می تواند جلوی منازعات و اختلافات افراد را بگیرد، از حجم پرونده ها در دستگاه قضایی بکاهد و نیز به سهولت کار دستگاههای اجرایی کمک کند.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه، چند سال اخیر را موفقترین دوره مدیریت سازمان ثبت اسناد و املاک توصیف و بیان کرد: ضمن نقاط قوت این مجموعه از نقایص و کمبودات غافل نیستیم و احساس می کنیم که یک حرکت جهادی در جهت ایجاد هماهنگی با سایر مجموعه های دستگاه قضا در جهت ارتقا همه بخشهای خدماتی در این سازمان شکل گرفته است.
وی گفت: پارسال ۵۸ میلیون خدمت از سوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ارائه شد که حدود ۴۸ میلیون مورد آن به صورت الکترونیکی صورت گرفت و همچنین این سازمان در اجراییات رشد قابل ملاحظه ای داشته است.
حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای ایجاد و تقویت بانکهای اطلاعاتی را از دیگر اقدامات مثمرثمر سازمان ثبت اسناد و املاک ذکر و بیان کرد: توسعه بانکهای اطلاعاتی و تکمیل اطلاعات باید ادامه یابد.
وی اجرای قانون جامع حدنگار(کاداستر) را یکی از اقدامات مطلوب در زمینه مشخص کردن قطعات زمین در سازمان ثبت اسناد و املاک برشمرد و افزود: این طرح باید برای تمامی زمینهای کشور کامل شود.
معاون اول قوه قضاییه در ادامه سخنانش همچنین از خلاء قانونی، فقدان شفافیت وظایف دستگاههای اجرایی و وجود چند متولی در مورد ثبت اختراعات به عنوان مشکلی جدی یاد و بیان کرد: برای ارتقا اعتماد به نفس جوانان و ساماندهی ابداعات باید به ثبت اختراعات در کشور سامان بخشید.